A női ruhákat és blúzokat, valamint férfiingeket díszítő fodor, amely eredetileg a gombok elrejtésére szolgált. Francia, vagy egyes források szerint germán eredetű szó jabot = ’madárbegy nyakfodor’.
Finom anyagból készült fodordekoráció csipkével vagy csipkéből, az ing vagy blúz nyakkivágásának vagy elejeszélének egyik vagy mindkét oldalára rávarrva, azt eltakarva. A 17. századtól a 19. századig viselték (kivéve a francia forradalom idején), elsősorban mégis a 18. században terjedt el az elegáns férfiruházatban. Különlegesen terjedelmes formában – ún. vízesésként – 18. század közepe táján lett divatos. A 19. század végére vált a női ruhák és blúzok kedvelt részletévé.
A 19. századtól egeszén a 1950-es évek végéig volt divatos a nők körében, majd 1980-ban módosított formában újra divatossá vált. Zsabónak hívjuk manapság a nem csipkéből, hanem akár az ing vagy blúz saját anyagából készült foodros rátétet is. A mai napig kisebb megszakításokkal visszatér a divatba.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.