A Bajnokok reggelije című könyv végkifejletéhez közeledve a főszereplők egy koktélbárban ülnek, ahol a mesterséges megvilágításban a férfiak inge és fogsora természetellenes, lilás-fehéren ragyog. Az amerikai mosószergyártók ugyanis olyan UV-reagáns anyagot kevertek a mosószerhez és a fogkrémekhez amely a nappali fényben szikrázóan fehéren csillog. Ezek a világító emberek lettek aztán szegény Dwayne Hoover őrületének statisztái. Na, hiába is, mind így járunk, és ezen nem lehet segíteni. :)
Hogyan?
Az organikus gyapot termelése közben kerülnek mindenféle rovarölő és növényvédő vegyszert, a talajt vetésforgót alkalmazva pihentetik, és a termést is kézzel szedik le. Mindezek előtt azonban ahhoz, hogy valaki organikus minősítéssel termelhessen a talajnak 3 évre visszamenően vegyszer mentesnek kell lennie és minden nemzetközileg előírt szabványnak meg kell felelnie.
Nemcsak az anyag előállítása hanem a ruhák gyártása is biogazdálkodásból kerül ki. Ez azt jelenti, hogy csak természetes, növényi vagy ásványi erdetű festékeket használnak színezésre, valamint a gyártás során mindenféle vegyi folyamatot elkerülnek. Ennek köszönhetően a ruhák nem tartalmaznak nehézfémeket, formaldehidet, amelyek különösen allergizáló hatásúak.
Milyen hatásokkal jár?
A bioruhák előállítása során tehát nem képzünk olyan vegyszereket, amelyek a levegőt, a talajt és a vizeket szennyezve, a növény- és állatvilágot betegítve jutnának vissza hozzánk.
Az organikusan előállított pamut árnyoldalaihoz tartozik, hogy az Ugandában több tízezreknek állandó munkát, megélhetést és a nyomorból való kitörési lehetőséget nyújtó farmokon nem használnak rovarölő vegyszereket a halálos kórt terjesztő malária szúnyogok ellen, ezért az ott dolgozó munkások nagyobb eséllyel fertőződnek meg.
Mikortól bio?
Nem mindegy, hogy mi található a címkén, ugyanis országonként eltérő, hogy mit tartanak bionak. Léteznek gyártók, melyek már az 5%-os organikus anyag felhasználás után is rányomtatják a címkére, hogy bio. Kezd teret nyerni az egységes jelölés, így ha a Naturtextil IVN feliratot látod a címkén, akkor az a ruha tiszta, kezeletlen szálakból készült, a lehető leginkább bio; a Toxproof és az Öko-Tex Standard 100 termékek nem tartalmaznak az egészségre káros anyagokat.
A nagyobb cégek közül nálunk először a C&A jött ki biopamut kollekcióval, a We C&Are-rel, de már a H&M-ben, a Marks and Spencerben, a Reservedben, a Zarában, a Jackpotban, az Adidasnál, a Triumphnál és a Sherpában is kaphatók bioruhák. Ti tudtok magyar divattervezőkről akik organikus anyagokat használnak?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
tommybravo 2011.08.29. 09:57:58
A helyes kifejezés, ami a mi nyelvünkben már megtalálta a helyét: a "bio", vagyis biopamut, biocsirke, bioikeabútor. Képtelenség nem organikus pamutot előállítani.
topankablog.hu · http://topankablog.hu 2011.08.29. 10:08:33
(Egyébként a világító fogsor realitás: bizonyos márka bizonyos fogkréme "optikai" fehérítést ígér. Csak szemfülesen kell olvasni a dobozt...)
mithrandir 2011.08.29. 10:23:40
Mondjuk, nem "bió"-t is... :-)
Ez éppen akkora marhaság.
Az "ökológiai" áll talán legközelebb a valósághoz, de szerintem a közérthető "vegyszermentes" is megtenné.
2011.08.29. 10:38:02
Vettem már ilyen cuccot, nekem nem jött be, de lehet, hogy van aki szereti.
Árban mindenesetre nem volt különbség a bio meg a nem bio között.
hegyilany 2011.08.29. 11:13:50
GreenGooroo 2011.08.29. 11:58:28
szájhúzó kutya · http://szajhuzokutya.blog.hu 2011.08.29. 11:58:56
baliquez 2011.08.29. 12:11:49
nadiposzata 2011.08.29. 23:30:54