Megint azzal mosunk amivel évszázadokkal ezelőtt is, mert ki volt az jól találva, akkor is koszolódtak a ruhák és nem is kéne feleslegesen vegyszergyárakat gazdagítani meg tisztítórendszereket fizetni. Jó, sok lesz az ökobio posztból, egy ideig hallgatunk róla.
Az ókorban rothadt vizeletet is használtak mosásra, amin lehet hú meg házni, de a lábkrémektől induló, egészen az arckrémekig feltörő Urea sikersztori mögött is a pisi áll.
Szappan
Még mindig ókori források szerint a szappan készítését a gallok és germánok találták fel, és a 17. századra meglehetősen elterjedté vált. A házilag készült szappant zsíros és faggyús állati anyagok (például a disznóvágásból kimaradtakat) és NaOH-val (nátrium-hidroxid, lúgkő) együtt főztésével nyerték. A keverékba konyhasót adagoltak és ennek hatására a szappan kivált az oldatból. A szappant ezután a formába töltötték.
Forgácsolt mosószappant minden további nélkül adagolhatunk a mosógép por állagú mosószer tartójába. Átlagos szennyeződésnél állítólag hibátlanul működik. Nekem sok tapasztalatom erről nincs, ha bárkinek igen, kérem ossza meg velünk!
Mosódió
Nem rossz dolog, kár hogy bicskanyitogatóan hangzik. A mosódió egy Indiában és Nepálban termő bogyó, aminek héja vízben oldódó saponin tartalmaz. A saponin felület megtöri a víz felületi feszültségét, és segít a szennyeződés és az olajos foltok eltávolításában. Lényegében ugyanilyen elven működnek a normál mosószerek is, csak vegyszerek nélkül. A mosódiónak jellegzetes, ecetes szaga van, a forgalmazók rá szokták írni a termékre, hogy ez szárítás közben eltűnik, azt is, hogy annyira puhítja a ruhákat, hogy nincs szükség öblítőre. Na, tapasztalataim szerint ennek a fele igaz, az is így-úgy. A mosódió szaga valóban eltűnik, de a helyére nem költözik semmi és nekem zavaró az illat teljes hiánya. A kényesebb ruhákkal is szépen bánik, de merevebbek, ráncosabbak maradnak az anyagok. Egy szó mint száz, öblítő nélkül nem az igazi. Emellett fehér ruhák tisztításához érdemes egy fél citrom levét vagy nátrium perkarbonát használni, mert önmagában sárgítja az anyagot. Nagyon gazdaságos, és egy átlagos háztartásban kiegészítőkkel jól működik. Ekcémás betegeknek szokták ajánlgatni, valakinek van erről tapasztalata?
Mosószóda
Kezdőknek bátran ajánlom, kicsit olyan mint salátavacsora után rájárni a csokira. Az akármilyen mosószer fele-harmada nyugodtan helyettesíthető vele az alább felsorolt tulajdonságai miatt. A mosódió vízlágyító hatása által a mosópor hatékonyabban tisztít, hiszen a kemény vízben nehezen oldódik a mosópor. Tisztító, zsíroldó hatása miatt erősen szennyezett ruhák, felületek tisztítására alkalmas. Ezenkívül környezetbarát, előállításának nincs káros mellékterméke. Túl nagy mennyiségben a talaj szikesedését okozhatja, ezért azokon a csatornázatlan területeken, ahol magas a talajvízszint, nem ajánlott. Nemcsak olcsó, de a mosószer felét is meg lehet takarítani, általános tisztítószerként és mosogatószerként is ajánlják, valamint állítólag nem allergizál.
Biomosószerek
Bőr- és környezetbarát szerek, amelyek természetes összetevők felhasználásával készültek, tehát nem károsítják a környezetet és enyhén savas kémhatásuk révén a bőrrel való érintkezés is teljesen biztonságos. Emellett nem tartalmaznak az egészségre káros vegyszereket, amelyek belégzés során jutna be a szervezetbe. Folyékony és por formában is kapható, nekem a folyékony vált be eddig, bioöblítővel kiegészítve. Nem mondom, hogy olcsóbb mint a hagyományos mosószerek, de ha nem ész nélkül öntöm, akkor egész sokáig elég szokott lenni.
Lehet persze Tomival mosni, senkinek se esik le a karikagyűrű az ujjáról, de ha lehet olcsóbban meg a környezetre figyelve kis utánajárással, akkor inkább úgy, nem?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
magpie65 · http://ensemtudom.blogspot.com/ 2011.08.30. 10:05:39
NKOTB 2011.08.30. 10:17:28
Frank99 2011.08.30. 10:37:39
1 éve használjuk, korábban minden télen piros viszketéses foltok (ekcéma) jelent meg a vállamon, hátamon a mosószerek miatt. Idén volt az első tél, hogy nem kellett vakaróznom, és nem jöttek elő a foltok.
Valóban kell mellé öblítő, a nagyon szennyes ruhával valami adalék nélkül nem bánik el. De a normál ruhákat szépen kimossa.
Amúgy a szappan és tusfürdő helyett mana-szappanokat használunk, és ettől meg nem kellett bőrápoló krémeket használni.
Frank99 2011.08.30. 10:39:31
hegyilany 2011.08.30. 11:33:33
cso zsi 2011.08.30. 11:34:55
hegyilany 2011.08.30. 11:35:49
Ez a mondat is értelmetlen: "Vízlágyító hatása által a mosópor hatékonyabban tisztít, mert a kemény vízben nehezen oldódik a mosópor. "
NKOTB 2011.08.30. 11:40:04
NKOTB 2011.08.30. 11:40:52
NKOTB 2011.08.30. 12:16:38
fifi156 2011.08.30. 12:40:12
igloii 2011.08.30. 12:42:31
@cso zsi: a mosódiót nem a dobba kell direkt rakni, hanem kis vászonzacskóba (vagy mint írták már: zokniba)
Ajánlom mindenkinek.
poluri 2011.08.30. 12:49:33
kés, villa, olló 2011.08.30. 12:52:24
Forrás:
tudatosvasarlo.hu/kerdes/mennyire-hatekony-mosodio%E2%80%A6
kés, villa, olló 2011.08.30. 13:06:06
Voltak ekcémáim, azok sem múltak el a mosódiós mosásól, így feltehetően nem a mosószer, vagy öblítő okozta.Jelenleg már elmúltak az ekcémáim, d enem tudom mitől.
Mosódió kukában végeztem majd vettem a "zöld fás" larbre vert öko mosószert, ez már jobb volt, de ez sem volt az igazi. A mosószer ára nincs arányban a teljesítménnyel, mert foltok ennél is maradtak. Viszont sokkal hatékonyabb mint a mosódió.
Jelenleg szines ruhákhoz dreftet használok, abból is azt ami kisbabáknak is jó, fehérekhez persilt, vagy arielt, ám öblítéshez mindig kisbabáknak való öblítőt (éppen fehér lenort). Ezek nem ökok, de legalább szépen mosnak, így kevesebb időm is megy el mosásra, hogy nem kell megint áztatnom.
Szerintem a leglényegesebb, hogy aki öblítőt használ, az milyen, hiszen az marad a ruhán. Érzékeny bőrű felnőtteknek érdemes kipróbálni a babáknak, csecsemőknek, gyerekeknek való öblítőket. Engem nem irritálnák.
Jó dolog a környezettudatosság, de nem azon az áron, hogy foltosak maradjanak a ruhák, vagy energiatakarékosságot ne lehessen megvalósítani, ha áztatni is kell, és magasabb hőfokon mosni, mint egyéb mosószerekkel. Akkor sok értelme nincs, -legalább is szerintem.
kés, villa, olló 2011.08.30. 13:16:38
Vannak dolgok, amiket muszáj ideszállítani máshonnan, de mosó és tisztítószereket gyártanak Európában is... Én igyekszem inkább olyan termékekket választani, még ha így nem is mondhatom el, hogy környezetbarát mosódióm van. A környezettudatosság is viszonyítás kérdése.
NKOTB 2011.08.30. 13:26:40
hegyilany 2011.08.30. 13:32:55
atka111 2011.08.30. 13:33:17
NKOTB 2011.08.30. 13:35:45
kés, villa, olló 2011.08.30. 13:58:24
Ezzel kapcsolatosan olvastam olyan véleményt, hogy az a lerakódás nem más, mint vízkő, és ecettel kell öblíteni. Nos, nálunk lágy víz van, és az ecetes öblítést is párszor kipróbáltam (soha többet). A mosógép dobja akkor is lerakódásos lett. És véleményem szerint az nagyon rossz tanács, ha valaki úgy öblít ecettel, hogy ruha mosáskor, az ecetet az öblítős rekeszbe teszi. A mosógép dobján sem segít (mert ilyen ecet mennyiség bakfitty neki), ám a ruhákon mégis érezni lehet az enyhe ecet illatot teregetésnél, maximum egy idő után hozzá szokik az orr.
Szerintem az a matt, szürkés lerakódás a dobon, valamilyen anyag, ami kijön a mosódióból (pedig a hozzá való pamutzsákkal próbáltam), de nem tudom mi. Egy idő után réteget képez, azaz mosódiós mosásnál gyakrabban kell géptisztító mosást is csinálni, -ami megint csak plusz vízfelhasználás. És bizony ma már, nem tennék ecetet sem a gépbe. Megvan az ehhez való szer is. A mosógépem sem szeretném tönkre tenni.
Tulajdonképpen én jó szívvel senkinek nem tudom ajánlani a mosódiót. Se árban (ha adalékporokat hozzáveszek akkor már nem is olyan olcsó), se mosóhatékonyságban, sem a mosógépre gyakorolt hatását tekintve.
Úgy tudom a vadgesztenye és a tyúkhúr is tartalmaz nem kevés szaponint. Aki mosódiózik, ennyi erővel moshatna vadgesztenyével, vagy tyúkhúr gazzal is ;) És mégsem kell ehhez Indiából, vagy Nepálból a mosódió héjat idehozni :D A mi éghajlatunkon is adott a természetes szaponin... De míg a mosódió divatos, és "autentitkus", drogériában is árulják, addig furán néznének arra, aki tyúkhúrt, vagy vadgesztenyét szedne mosáshoz :D
Részemről soha többé mosódiót! Csak ámulok, mikor valakinek bejön...
hegyilany 2011.08.30. 13:58:30
NKOTB 2011.08.30. 14:01:07
kés, villa, olló 2011.08.30. 14:25:34
Igaz, a mosódióIndiában a szegény rétegnek lehet egy megélhetési forrás, hogy leszüretelik a mosódiókat a hatalmas fáról, folyékony állapotban is árulják (kifőzik...stb.). De talán igazán nem is a szegény indiaik keresnek ezen, hanem azok a kereskedők, akik pl. nyomott áron felvásárolják tőlük, majd idehozzák és árulják a naív nyugatinak az "indiai okö csodamosószert".
Indiában sok szegény van, de ismerősöm szerint aki teheti, az nem mosódióval mos. Mint ahogy hazánkban sem tyúkhúrral, vagy vadgesztenyével mosnak az emberek...
Off.: (bocs). A Krisnások jutnak Somogyvámoson még eszembe. Tudtommal ők is szívesen használnak mosódiót, meg talán még büszkék arra is, hogy kézzel mosnak...stb. Én a jövőt nem abban látom, hogy visszafelé haladjunk, hanem a technikai tudást a környezetvédelem szolgálatába kellene állítani. Idővel a zöldházaké lesz talán a jövő. Valamint minek mindent kézzel mosni, esetleg krisnás módra mosófával csapkodni, feleslegesen sok időt szánva mosásra. Amikor majd napelemek, napkollektorokat is szélesebb körben szolgálatba lehet állítani, szélerőmű, - egyéb alternatív energiaforrások...stb. Talán az új házaknál már sok környezetbarát technikai újítást fel lehet használni, a környezettel való harmóniára való törekedéshez nem kell visszamenni a középkorba. Nyugodtan lehet használni a mosógépeket :)
noirp 2011.08.30. 21:35:12
Abban marha nehéz mosószappannal mosni (próbáltam!!!) és szódával szintén. Miért? Mert a mosószappan és a szóda is csapadékot ver ki a ruhára és a vízfelszínre, ha kalcium-, magnéziumsókkal találkozik.
Marha nehezen fog tisztulni a gönc (és be is szürkülhet, ha fehér)
Trisót (vízlágyítót) meg ugye ne használjunk, mert jujj, a ronda foszfát ott figyel benne.
No hát akkor? Ötlet?
Mosódió, szappangyökér és más szaponintartalmú növények (pl. vadgesztenye) hát, erős fenntartásaim vannak.