Az idei őszi/téli kollekciókat látva egyértelmű, hogy mintafronton keményen tartja magát a kockás, ami azért jó, mert annyiféle van belőle, hogy simán találunk magunkra valót gyakorlatilag bármilyen stílushoz. Mivel a sok kockafajtán nem könnyű kiigazodni, összeszedtük a legismertebb mintákat, hogy egy hét múlva már simán kimagyarázhassuk otthon, hogy miért vettünk idén is egy kockás kabátot/cipőt/táskát/szoknyát/blúzt a tavalyi három kockás példány mellé. Jajj szívem, hogy lenne ez ugyanolyan, amikor az tyúkláb volt ez meg Esterházy! Nem igaz, hogy nem látod!? Vagy valahogy így.
A mai lecke a pepita, a tyúkláb és az Esterházy, a következő adagban pedig olyan klasszikusok jönnek, mint a skótkockás, a madrasi és burlington.
Pepita
Ez az, amit mindeki ismer, ha máshonnan nem, a taxikról. Kétszínű, kis négyzetekből álló minta, leggyakoribb színkombinációja a fekete vagy más sötét szín és a fehér, de gyakori piros-fehér illetve szürke-barna árnyalatokban is. Közeli rokona a tyúkláb, de erről majd bővebben ott. Nevét állítólag egy Pepita nevű spanyol táncosnőről kapta, aki legszívesebben ilyen mintájú rucikban nyomult. De eredeztetik a spanyol tökmag (pepitas) szóból is. Én a táncosnőre szavazok, egyrészt, mert sokkal izgalmasabban hangzik, másrészt, mert a tökmag egyáltalán nem négyzet-, hanem lándzsaalakú. Az viszont biztos, hogy pepitamintát látni az álmoskönyv szerint túlzott rendmániát jelent.
Tyúkláb
Az izgágább pepitarokon. Általában kétszínű, jellemzően fekete-fehér, bár több színből is állhat. Mozgalmasabb, vibrálóbb hatását a négyzetek sarkain lévő kis meghosszabítások, tyúklábak adják. Sokáig csak az aprómintás szekcióban indult, de manapság már óriásverzióban sem lehetetlen példányt találni belőle. Alexander McQueen 2009-es kollekciója például a teljes méretskálán végigment. A tyúklábmintás holmik elképesztően elegánsak bírnak lenni, de a naftalinszag és a röhejesség sem áll távol tőlük, szóval hordani tudni kell őket.
Esterházy
Kiskockákból álló nagykockás, talán így lehetne legjobban megfogalmazni. A lényeg, hogy az így egymás mellé kerülő kockás mezők egymástól eltérnek, nemcsak mintában, de akár színösszeállításukban is. Gyapjúalapanyagú sportosan elegáns szerelések kedvelt mintája. Gyakorlatilag mindegy, hogy öltöny, zakó, kosztüm vagy mi készül belőle, viselője mindeképp az őszt vidéken töltő grófnak fog tűnni benne. Szívesen mondanánk, hogy na, mi adtunk mi a világnak? az Esterházy kockát! - de sajnos ezt a mintát csak nálunk hívják így. Angolul glencheck, franciául pedig Prince de Galle neve.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
atka111 2011.09.06. 21:32:09